PriceBye
liked
liked
♡
+ Add New Ad
for Free
Get service, then Pay

Rabaty na Zakupy: Kiedy się Opłaca, a kiedy nieKażdy robi zniżki. Po co? Kiedy naprawdę potrzebne są rabaty, rozważ w tym artykule.

Dlaczego w ogóle zniżki?

Rabaty handlowe pojawiły się dawno temu wraz z pojawieniem się relacji towar-pieniądz. Dziś tylko ci, którzy nic nie sprzedają, nie robią zniżek. Promocje, kupony i rabaty mogą odbywać się wszędzie. W zasadzie dobre rabaty powstaje z kilku powodów:
• sprzedaż towarów sezonowych;
• przyciągnąć kupującego w korzystnej cenie;
• stworzyć pewną reputację: kochamy naszych klientów i nie żałujemy za nich rabatów;
• wywrzeć nacisk na kupującego przed dokonaniem zakupu, nawet jeśli początkowo nie planowano rabatu; .
• sprzedawać towary niepłynne.

Nawiasem mówiąc, rabaty do 5-7% są postrzegane przez kupujących jako nieznaczne. "To wcale nie jest zniżka, oznaka uwagi", uważa rozpieszczony klient. I jak zawsze ma rację! Rabat cenowy, który zaczyna się od 10%, staje się w oczach kupującego znaczący. To już ciekawostka, taka liczba zmusi kupujących do ustawienia się w kolejce po Twój produkt lub usługę. Oczywiście niskie rabaty są również narzędziem marketingowym, można i należy je dawać. Pamiętaj tylko, że nie będą miały przytłaczającego efektu. Ludzie są przyzwyczajeni do dodatkowego rabatu.
Rodzaje zniżek:
• rabaty sezonowe – gdy trzeba sprzedać produkty zimowe (sprzęt sportowy, narty, łyżwy, deski snowboardowe, odzież wierzchnia) lub letnie (nadmuchiwane baseny, stroje kąpielowe, namioty i grille);
• świąteczny - od święta: (rabaty na urodziny, czarny piątek rabaty, dzien kobiet rabaty) i tak dalej;
• partner – rabaty po okazaniu kuponu od partnera;
• hurt - gdy rabat udzielany jest tylko pod warunkiem zakupu kilku produktów;
• umowne – jeżeli kupujący przestrzega warunków sprzedającego. Na przykład dokonaj przedpłaty i uzyskaj dziesięcioprocentową zniżkę, zostaw swoje dane kontaktowe i otrzymaj zniżkę lub resztę w prezencie, kup dwie pary butów, a trzecią dostaniesz za darmo;
• reklama - gdy sklep rozpoczyna kampanię reklamową na cześć premiery oczekiwanego produktu lub nowości towaru.

Kiedy opłaca się robić rabaty na zakupy?Gdy wynik przekracza koszt. Oto cztery najczęstsze sposoby oferowania rabatu i wygrywania:

1. Jeśli dzięki zniżce zwiększysz swoje zyski.

Załóżmy, że kupiłeś tanio 200 par stylowych wiosennych butów i teraz musisz je sprzedać. Jeśli w ogóle sprzedajesz bez rabatów, buty mogą być sprzedawane dopiero w przyszłym roku. A potem stanie się nieaktualny i będziesz musiał zorganizować sprzedaż za pół ceny. Dlatego zrób rabat w wysokości co najmniej 10 procent. Więc nic nie stracisz, tylko zyskasz: kupujący z przyjemnością zaoszczędzi pieniądze, a ty jako sprzedawca zwiększysz swoje zyski i uzyskasz zysk. Nawet jeśli na początku rabat nie pomoże znacząco zwiększyć zysków, to na dłuższą metę zadziała;

2. Jeśli za pomocą rabatów sprzedajesz niepotrzebne przestarzałe towary, których nikt nie bierze.

Przyczyn może być wiele: rzeczy mogą wychodzić z mody, modele telefonów i gadżetów – przestarzałe, sezonowe – gromadzące kurz jako niepotrzebne. Nadal nie opłaca się sprzedawać takiego produktu, ale jeśli dokonasz rabatu, szanse na znalezienie kupujących znacznie wzrosną. Pamiętajcie też, że w świecie sprzedaży zwyczajem jest robienie rabatów na zeszłoroczne kolekcje, a kupujący doskonale zdają sobie z tego sprawę. Wielu czeka, aż przedmiot stanie się tańszy, aby go kupić. Skorzystaj z tego i bezwzględnie pozbądź się nadwyżki – nowe produkty już czekają na swoje miejsce;

3. Jeśli przyciągniesz nowych kupujących.

Konkurencja w sklepach internetowych jest ogromna, a kupujący surfują po Internecie i śledzą wahania cen. Dlatego warto sprawić, by produkt był tańszy – ludzie przyjdą do Ciebie i złożą zamówienie;

4. Jeśli sprawisz, że kupujący będą stałymi klientami.

Nie wystarczy tylko przyciągnąć nowego kupca - ważne jest, aby upewnić się, że kupujący nie współpracuje z konkurencją. Internet jest jak życie: nikt nikomu nic nie jest winien. Jeśli dzisiaj Twój produkt jest tańszy, a jutro będzie droższy od konkurenta, kupujący z pewnością do niego pójdzie i będzie miał rację. Aby to utrzymać, opracuj system rabatów kumulacyjnych: np. na pierwsze zamówienie rabat 5%, na drugie - 7%, na trzecie - 10%. Kupującemu opłaca się kupować od Ciebie: będzie wiedział, że wysokość rabatu zależy tylko od niego. Sam ustalasz maksymalną kwotę rabatu: upewnij się, że nie jest to dla Ciebie strata. Jednocześnie pamiętaj, że nie wszyscy klienci osiągają maksymalny rabat.

Kiedy nie opłaca się robić rabaty na zakupy?Są chwile, kiedy rabaty stają się złe dla sprzedającego. Dzieje się tak w następujących przypadkach:
• gdy właściciel firmy tak naprawdę nie rozumie, po co w ogóle potrzebne są zniżki i postępuje zgodnie z zasadą: wszyscy to robią, a ja to zrobię;
• gdy sprzedawca ulega prośbie klienta o rabat, nie oferując mu nawet innych opcji;
• kiedy rozumie, ale umieszcza rabaty na chybił trafił. Produkt nie sprzedaje się lub sprzedaje słabo. Przedsiębiorca obniża cenę o połowę, ślepo licząc na sprzedaż. Kupią to, ale nie dostaniesz zysku;
• gdy sprzedający obawia się, że jego towar nie zostanie kupiony bez rabatu i stara się zatrzymać kupującego. Okazuje się, że rabat jest używany jako ostatni argument w sporze między kupującym a sprzedającym;
• gdy sprzedawca chce nadążyć za konkurencją i sprawia, że ​​rabaty nie są od nich gorsze;
• gdy sprzedający nie wie, jak sprzedawać: zamiast komunikować się z kupującym i motywować go do zakupu, łatwiej mu zrobić rabat i zamknąć transakcję.

Zatem rabaty na zakupy lepiej nie dawać, jeśli:
1. To nie działa na dłuższą metę. Rabat jednorazowy to strata pieniędzy. Tak, klient kupi Twój produkt, ale jeśli nie wrócił po kolejny, pomyśl, że zmarnowałeś pieniądze;
2. Jest za duży i sprzedajesz przedmiot po cenie lub nawet niższej. Aby nie znaleźć się w takiej sytuacji, musisz najpierw obliczyć efektywność ekonomiczną rabatu (bardziej szczegółowo omówimy na końcu artykułu);
3. Rabat jest dokonywany nie po to, aby przyciągnąć klientów, ale wręcz przeciwnie - aby zachęcić klientów do konkurencji, aby nie byli gorsi od kolegów i tak dalej. W takim przypadku musisz zrobić bardzo dużą zniżkę, aby wyprzedzić konkurentów. Tutaj jest pochowany pies: im większa zniżka, tym niższy będzie Twój zysk. Im wyższy rabat, tym niższy będzie Twój zysk. W rezultacie pogoń za konkurentami może zakończyć się katastrofą.

Jak ustalić, czy zniżka jest korzystna, czy nie?
1. Aby to zrobić, musisz znać koszt konkretnego produktu. Jest to kwota, którą osobiście wydałeś na zakup produktu. Składa się na nią kilka czynników: cena hurtowa oraz koszt transportu i dostawy. Na przykład zamawiasz 10 telefonów z Chin po 100 USD i płacisz kolejne 50 USD za wysyłkę. 150 dolarów to cena każdego telefonu. Wszystkie inne narzuty to Twój zysk, który możesz dostosować samodzielnie. W związku z tym sam możesz określić zarówno cenę, jak i wysokość rabatu.
2. Musisz obliczyć zysk, jaki uzyskasz ze sprzedaży produktu. Pomoże w tym biznesplan, w którym wpisywane są szacunkowe kwoty dochodu i zysku. Zależy to również od tego, jak dobrze sprzedaje się produkt - możesz sprzedać te 10 telefonów w ciągu jednego dnia lub możesz w ciągu miesiąca.
3. Na koniec musisz określić cel, dla którego rozpoczynasz zniżki. Czego chcesz - przyciągnąć więcej nowych klientów, pozbyć się zbędnych towarów lub utrwalić tytuł sklepu internetowego o niskich cenach? Jeśli pierwsza opcja - zrób zniżkę większą, jeśli druga - jeszcze większą, bo nikt nie kupi tego produktu w ogóle bez rabatu. Jeśli trzeci - początkowo ustal niską cenę, ale bądź przygotowany na to, że tytuł musi być stale uzasadniony.

Załóżmy, że sprzedajesz telefony kupione w Chinach przez miesiąc ze 100-procentową marżą - po 300 USD za sztukę. Jeśli zrobisz 10-procentową zniżkę, cena wyniesie 270 USD, a Twój osobisty zysk to 120 USD. Pamiętaj, że przecenione telefony prawdopodobnie zostaną zdemontowane szybciej - za trzy tygodnie, co oznacza, że ​​Twoje obroty wzrosną: możesz zamówić nową partię. Pozostaje ci 120 USD zysku, a jeśli weźmiesz pod uwagę, że każdy telefon kosztuje 150 USD, wystarczy dodać 30 USD, a telefony są prawie bezpłatne.
Jeśli zrobisz rabaty dla klientyw 50 proc. - telefony będą latać jak ciepłe bułeczki, ale czy będzie to dla Ciebie opłacalne? Sprzedasz towar po kosztach i kupisz kolejną partię za ciężko zarobione pieniądze. Ale przyciągniesz 100% kupujących!

Tak więc wysokość rabatu zależy od wielu czynników. Wypróbuj, eksperymentuj, baw się z marżami i rabatami i znajdź idealną równowagę!
Przydatne porady
1. Naucz się definiować, czego naprawdę chce klient: uzyskać zniżkę, poczuć się wyjątkowo i znaczący lub po prostu się targować. Właściciel firmy musi być dobrym psychologiem, aby odróżnić prawdziwego kupca od miłośnika rozmów na całe życie.
2. Rabaty rankingowe na podstawie poziomu klienta. Na przykład klient VIP zasługuje na wyższy rabat niż zwykły klient. Rabat to nie tylko niższa cena, ale także specjalny status. Im wyższy rabat, tym wyższy status klienta Twojej firmy. Nie oddawaj go za darmo.
3. Stwórz własny system zniżek i trzymaj się go. Powinien być prosty i zrozumiały zarówno dla kierowników sklepów internetowych, jak i klientów. Unikaj ukrytych rabatów i trudnych warunków. Dobre opcje to kumulacyjny system rabatów lub rabatów w zamian za przydatne ukierunkowane działania ze strony kupującego: pozostawienie zaliczki, rejestracja na stronie, pobranie cennika i tak dalej.
4. Aby móc robić dobre rabaty, obniż koszty towarów. Spróbuj zmienić dostawcę, negocjuj rabaty z jego strony, znajdź inną firmę transportową. Najważniejsze jest zmniejszenie strat i zwiększenie zysków.

A może w ogóle nie udzielać rabatów?
Mogą. Ale bądź przygotowany na przyciągnięcie uwagi w inny sposób. Istnieją godne alternatywy dla rabatów:
1. Promocje, loterie, upominki – na przykład przy zakupie określonej ilości lub przy zakupie hurtowym. Dobry prezent to produkt towarzyszący: na przykład przy zamawianiu usługi masażu twarzy - tonik do twarzy jako prezent;
2. Prezenty powinny być dobre, a nie pochopnie zbierane z resztek kurzu w magazynie: jest to warunek wstępny;
3. Wzajemne ustępstwo na zasadzie ty mnie - ja tobie. Tak wiele firm B2B działa w ramach programu partnerskiego: udzielają rabatów, jeśli zarejestrują się na stronie, dokonają zakupu u partnera, polecają sklep innym firmom i tak dalej. W przypadku klienta możesz targować się w innych samolotach: zwiększasz rabat od trzech do pięciu procent w zamian za pełną przedpłatę lub pozostawienie danych kontaktowych klienta. Nadal Ci się przydadzą!
4. Początkowo niska cena produktu. Pomyśl, jeśli dodasz sto rubli do ceny, czy ludzie kupią ten produkt? Jeśli tak, warto spróbować sprzedawać bez rabatu;
5. Doskonała jakość. Dla wielu osób rabaty i taniość nie są tak ważne, jak doskonała jakość. Jeśli masz pewność co do produktu - na przykład zrób go sam lub weź go od sprawdzonych dostawców, warto postawić na to;
6. Doskonała obsługa to także godna alternatywa dla rabatów. Opracuj działający jak zegar system zamówień i dostaw, zorganizuj usługę wsparcia, która doradzi klientom, zadbaj o piękne opakowanie. Nie zapomnij pogratulować klientom świąt i ważnych dat, przekazać im przydatne informacje, z całego serca dbać o klientów - to jest ważniejsze niż rabaty.

Pamiętaj, rabaty na zakupy powinny przynosić korzyści zarówno sprzedającym, jak i kupującym. Znajdź kompromis i w żadnym wypadku nie pracuj ze stratą.
Home PL Blog Other Back
+
Add New Ad
for Free

Facebook Twitter Instagram
About Us Contact us Support
Privacy Agreement Blog
PriceBye © 2021
pricebye.com
Rights reserved